Manufacturer of a wide range of products which include xlpe eva foam sheet, xlpe foam or eva sheet, eva foam sheet, hd capsule sheet, micron foam sheet and foam micron sheet.
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | White |
| Type | Xlpe Eva Foam Sheet |
| Material | Foam |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | White |
| Type | Xlpe Eva Foam Sheet |
| Material | Foam |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Eva Foam |
| Material | Foam |
| Color | White |
₹ 450 / Square Meter Get Latest Price
| Size | 1-5 m |
| Color | Black |
| Usage/Application | Packaging |
| Size(mm) | 2 mm |
| Material | LDPE |
| Type | HDPE |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Density | 23 kg/m3 |
| Usage / Application | Industrial |
| Size | 6x4 ft |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Usage / Application | Industrial |
| Size | 6x4 ft |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Polyurethane |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
PU Foam, or Polyurethane Foam, is a versatile, lightweight, and resilient material widely used for insulation, cushioning, sealing, and soundproofing applications. It is created through a chemical reaction between polyols and isocyanates, resulting in a cellular foam structure that can be rigid, semi-rigid, or flexible depending on the formulation.
Get Latest Price
| Usage/ Application | Industrial |
| Thickness | 4 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Material | Eva Foam Roll |
Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Color | Black |
| Hardness (Shore A) | 20 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Rubber |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Density | 40 kg/m3 |
| Material | Polyurethane |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 1.2*2.4 |
| Color | Black |
| Brand | Hi-TEC |
| Type | PE Foam Sheet. |
BS Mamtha (Proprietor)
Hi Tec Rubber Industries
No. 46/S, 1st Stage, 2nd Phase, Chandra Layout, Vijaynagar
Bengaluru - 560040, Karnataka, India